BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
KATEGORİLER Yarışlar 12 MAYIS 2012 / 21:13

MotoGP 'de Yeni Bir Motor,Yeni Bir Umut

MotoGP 2012 sezonuna parlak bir başlangıç yapamayan Ducati takımı, bu gidişatı değiştirmek adına yeni bir motor geliştirmek için kolları sıvadı. Bu motorun pilotların istekleri doğrultusunda, özellikle viraj çıkışlarında daha çizgisel bir güç dağılımı oluşturması hedefleniyor. Nicky Hayden ve Valentino Rossi 'ye göre şu an kullandıkları motor düzlükte tatmin edici performans sağlamasına rağmen, dönüşler sırasında biraz fazla agresif ve tedirgin edici bir tutum sergiliyor.

 

Ducati Corse 'nin başındaki isim Filippo Preziosi,  motorun alt devirlerde ürettiği yüksek torkun, şasiye virajlarda gereğinden fazla baskı yaptığını belirtiyor. Tork eğrisini ayarlayarak viraj dönüşlerinde bu problemin önüne geçmeyi hedefliyorlar.  Yeni motorun detayları henüz belli olmasa da, hacminin 1000 cc 'den 930 cc 'ye düşürülmesi ve dakikada 17.500 devir çevirmesi bekleniyor.


Geliştirme aşamasındaki testler Mayıs ve Haziran ayı boyunca sürecek. Preziosi 'ye göre yeni motor temmuzdaki İtalya Mugello Grand Prix 'ine yetişebilir.Ducati Takımı kendi evinde taraftarlarının önüne yeni motorla çıkmak için can atıyor.   Ancak ne yazık ki   MotoGP kuralları gereği bir takım sezon boyunca sadece 6 motor kullanabiliyor.  Yarış başına düşen motor yıpranması hesaba katıldığında yeni motorun ancak 29 Temmuz 'daki Laguna Seca Grand Prix 'inde kullanılması planlanıyor.  Geçtiğimiz son yarış olan, Portekiz Grand Prix'inde 7. 'liği elde eden Valentino Rossi'nin , bu yeni motorla birlikte özlediği podyumlara geri dönüş yapmasını umuyoruz.