BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
KATEGORİLER Teknik 12 ARALIK 2012 / 10:33

Hava Soğutmalı Ducati 'lerin Nesli Tükeniyor mu?


Çok değil, bundan iki sene öncesine kadar hava soğutmalı motorlar Ducati 'nin model yelpazesinde hatrı sayılır bir çoğunluğa sahipti.  Hypermotard, Monster, Multistrada ve Sport Classic gibi modellere "Desmodue" olarak adlandırılan silindir başına çift subaplı geleneksel hava soğutmalı motorlar eşlik ediyordu.


Daha sonra Multistrada yerini su soğutmalı halefine bıraktı,  Sport Classic modellerinin üretimine son verildi. Son olarak geçtiğimiz günlerde yenilenen Hypermotard 'ın ardından hava soğutmalı motorlar sadece Monster modellerine özgü bir hale büründü.Güncel Monster ailesi 20. Yıl özel serisi ve özel üretim Diesel modeli ile birlikte pazarda son senesini geçirecek gibi görünüyor.  Ducati  bu modellerle günden güne sıkılaşan emisyon ve gürültü regulasyonlarını karşılamakta zorlanmaya başladı.  Bu sebeple yeni Monster 'ın 2014 senesinde 820 cc 'lik su soğutmalı motorla birlikte sunulacağını bekliyoruz.   Düşük hacimli bir Monster hava soğutmalı olarak üretilmeye devam edebilir,  fakat yüksek hacimli modellerde hava soğutmalı seçeneğimiz kalmayacak gibi görünüyor.


Ducati fanlarının vazgeçemediği kuru debriyajlı modellerin nesli çoktan tükendi. Şimdilerde ise hava soğutmalı modeller aynı kaderi paylaşacak gibi görünüyor. Hava soğutmalı sıfır bir Ducati 'ye sahip olmak isteyenlerin elini çabuk tutmasında fayda var. Önümüzdeki sene bunun için son şansları olabilir.