BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
KATEGORİLER Magazin 07 NİSAN 2014 / 09:16

Elveda Tamburini

20140407024147 (1)


Ducati tarihinde önemli bir yeri olan Massimo Tamburini, 71 yaşında akciğer kanseri nedeniyle hayata gözlerini yumdu.


Çocuk yaştan itibaren motosiklet tasarlamaktan başka hiçbirşey düşünmüyordu. Bu tutumu ailesi tarafından takıntılı olarak nitelendirilip hoş karşılanmasa da, o hayallerinin peşinden gitmeye devam etti.


1971 senesinde  MV Agusta 750 sport için tasarlardığı şaşiyi kendi elleriyle işleyerek hayata geçirdi.


1973 senesinde Valerio Bianchi, and Giuseppe Morri ile birlikte Bimota 'yı kurdular. Bimota ismi üçünün soyadlarının ilk iki harfinin birleşiminden oluşuyor.


Tamburini 'nin Bimota 'yı kurduğu sıralar uygulamak istediği tasarım ilkeleri şu şekildeydi. "İdeal bir motosiklet 750 cc olmalı. Yine de  1000 'lik  gibi güç üretebilmeli ve bir 500 'lük  kadar hafif olmalı. Bir yol motosikletinde çok fazla güce ihtiyacınız yok, hafif olması daha önemli. "


Bimota ile olan 11 senelik birlikteliğin ardından Roberto Gallina 'nın GP yarış takımında yer aldı.


Daha sonra Claudio Castiglioni tarafından Cagiva grubunun bünyesine katıldı. Cagiva grubu MV Agusta  ve Ducati markalarından oluşuyordu.


Burada Ducati Paso 750 ile ilk Ducati tasarımını gerçekleştirmiş oldu.


6725af8faca4e90eab338c4620b00124


Fakat adından en çok söz ettiren çalışması hiç kuşkusuz Ducati 916 serisi olmuştu. Bu şaheser tasarım 90 'lı yıllarda Ducati 'ye hayranlıkla bakılmasını sağlamıştı. Birçok motosiklet otoritesi tarafından tüm zamanların en şık motosikleti olarak kabul ediliyordu. Tasarım o kadar başarılıydı ki , 10 sene gibi bir süre kadar çeşitli motor seçenekleri ile güncelliğini korudu.


916  tasarımını Cagiva Mito 125 ile de kullandı. Böylece belli bir tecrübeye ve bütçeye sahip olamayan sürücüler de  pistlerde ön sıralarda boy gösteren şık bir motosiklete sahip olma imkanına erişti.


916


Cagiva grubu 1996 'da Ducati 'yi elinden çıkardı. Tamburini , Cagiva çatısı altında MV Agusta ile tasarım çalışmalarına devam etti.


2000 'li yılların başında Tamburini , Ducati 'nin ST2 serisini şu sözlerle eleştirmişti: "ST2 Japon motosiklet anlayışının izinden giden bir proje. İtalyanlar bu şekilde yapmamalı."  Ducati , bu sözleri dikkate almış olabilir, çünkü sport touring serisinin üretimine devam edilmedi.


Tamburini son yıllarda MV Agusta F4,  Brutale ve F3  modellerine imza atmıştır.


Hayatını sadece motosiklet tasarlamaya adayan. İlkelerine bağlı,  işine büyük bir tutku ile sarılan, motosiklet sökmeye takmaya eli yatkın ve  açık sözlü  bir insandı. Hayranlık duyduğumuz motosikletleri bizlerle buluşturduğu için kendisine teşekkür ediyoruz. Ruhu şad olsun.


tamburini