BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
KATEGORİLER Magazin 12 MAYIS 2014 / 15:48

Efsaneler Serisi Bölüm - 1 : Foggy

fogarty


Geçen ay Massimo Tamburini 'ye veda için hazırlamış olduğumuz yazı büyük ilgi görmüştü. Bu sebeple Ducati markası ile özdeşleşmiş isimlerden bahseden bir yazı dizisi oluşturmaya karar verdik. Köşemizin ilk konuğu bir yarış efsanesi Carl Fogarty oluyor.


Carl George Fogarty 1965 senesinde İngiltere 'de dünyaya geldi. Bazılarımız onu Foggy lakabı ile hatırlayacaktır. Yarıştığı dönemde özellikle viraj içindeki akıl almaz hızı ve agresif, rekabetten çekinmeyen sürüş tarzı  ile toplamda 59 galibiyetin sahibi oldu. 1994, 1995, 1998 ve 1999 senelerinde ise WSBK dünya şampiyonluğunu elde etti. Dünya çapındaki üstün başarıları sayesinde İngiliz Kraliyeti tarafından MBE ünvanına layık görüldü.


1985


Isle of Man TT ile amatör olarak yarışmaya başladı. Bundan sonraki senelerde toplamda 26 kez bu etkinlikte start aldı.


1988-1990


Profesyonel yarış hayatına motosikletler için Formula 1 şampiyonasında başladı. 3 kez ardarda şampiyon oldu. WSBK  etkinliğinin başlaması ardından bu kategori, tarihin tozlu sayfalarındaki yerini aldı. Bu tarihten sonra MotoGP 'de yedek sürücü olarak birkaç kez start aldı.


1991


WSBK arenasındaki kariyerine  Niel Tuxworth 'ün  takımı ile Honda üzerinde başladı. Sezonu 7. olarak Kapattı


1992


Donington Park pistinde ilk birinciliğini elde etti. Fakat takım dağıldığı için tüm yarışlara katılamadı ve  sezonu ancak 9. sırada tamamlayabildi. Aradaki boşlukta  Harris Yamaha 500 GP motosikleti ile MotoGP 'de yarıştı ve Macau yarışında birinci oldu. Isle of Man TT 'yi, Yamaha 750 'si  ile 18 dk, 18.8 saniye 'de tamamlayarak 7 sene boyunca kırılamayacak bir rekora imza attı.  (ortalama 198.93 km/s ). Aynı sene içerisinde Kawasaki takımı için  LeMans dayanıklılık yarışlarında da yer aldı.


fogarty2


1993


Ducati fabrika takımı ile anlaşma imzaladı. Bu sayede kendi gösterme fırsatı buldu. Önceki sezon tüm yarışları kazanarak şampiyon olan güçlü rakibi Kawasaki pilotu Scott Russell ile başa baş çekişti. Fogarty, Amerikan rakibinden daha fazla yarış kazanmış olsa da (11-5)  puan olarak geride kaldı. Çünkü Russell sezon boyunca tam 12 kez 2. olmuştu. Sonuç olarak Fogarty Ducati takımıyla ilk senesinde ikinci olmakla yetindi.  Ayrıca bu sene içinde İrlanda 'da düzenlenen North West 200 sokak yarışında Ducati 888 ile zaman ve hız rekorunu kırarak birinciliği elde etti.


1994


Bu sene Fogarty ve Ducati için bir dönüm noktası oldu. Fogarty geçen sene ucu ucuna kaçırdığı ünvana susamış bir haldeydi. Ayrıca yepyeni motoru Ducati 916 ile hiç olmadığı kadar iddialıydı. Yine de şanssızlıklar peşini bırakmadı. Kaza yapıp bileğini kırmasına rağmen. Sezon sonuna kadar pes etmedi ve ilk şampiyonluğuna ulaştı.


1995


Sezonun ilk 8 yarışının 6 'sını kazanarak rakiplerine gözdağı verdi. 24 yarışlık sezonun bitimine 5 yarış kala şampiyonluğunu ilan etti.


1996


Honda fabrika desteğini arkasına alan ilk takımı Tuxworth 'e geri döndü. Honda RC45 ile 4 yarış kazanmasına rağmen istikrarsız bir profil çizdi. Sezon sonunda dördüncülük ile yetinmek zorunda kaldı.


1997


Ducati 'ye geri dönmeye karar verdi. Sezonu Honda pilotu John Kocinski 'nin ardından ikinci olarak tamamladı.


1998


Troy Corser and Aaron Slight 'ın gerisine düşmesine rağmen sezon sonunda şampiyonluğu elde etti.


fogarty3


1999


Foggy 'nin şampiyonluğa ulaştığı son seneydi.


2000


Milenyum senesi Fogarty için uğursuz geçmişti. Philip Island yarışında Robert Ulm ile çarpıştı. Çeşitli kırıklar yüzünden uzun bir sakatlık dönemi geçirdi. Özellikle omuz bölgesinde oluşan rahatsızlığının ardından bir daha yarışacak gücü elde edemedi. Ducati takımı onun yerine Avusturalyalı pilot Troy Bayliss 'i getirdi.


2001


Fogarty inzıvaya çekilmişti. Şampiyonun dinlenmesi gerekiyordu. Fakat o, yarışlardan ve pistlerden bir türlü uzak kalamıyordu. Artık yarışamasa da bir şekilde padock havasını solumak istiyordu. Bu yüzden yarış takımı patronluğuna soyunacaktı.


2002


Malezya 'lı Petronas firmasını arkasına alarak Foggy Petronas yarış takımını kurdu. Bu sırada Ducati, ismine özel bir motosiklet serisi üretti.  Monster şasisi üzerine oturtulmuş bir 916 SBK motorunu barındırıyordu.  Monster S4 Foggy Edition 'dan sadece 300 adet üretildi.


6184453248_e3bc3d1792_b


2003


Kendi üretimleri 3 silindirli Petronas FP1 ile WSBK arenasında yer aldılar. Sürücülerden biri, eski takım arkadaşı Troy Corser diğeri ise James Haydon idi. Fakat motosiklet beklenen performansı bir türlü sergileyemedi.  2006 senesine kadar birkaç podyum ile yetinmek zorunda kaldılar. Daha sonra Petronas desteğini çekti.


2007


Takımında Ducati 'lerle yarışma kararı aldı, fakat bunu gerçekleştiremedi.


2008


MV Agusta  fabrika takımının başına geçecekti fakat bu proje de hayata geçirilemedi.


Fogarty son olarak  İngiliz motosiklet yayın organı MCN 'de yarış yorumları ile boy gösterdi. Şimdilerde kendisini twitter üzerinden takip edebilirsiniz. https://twitter.com/carlfogarty


İlginçtir ki Fogarty Kendi seyircisinin önünde yarıştığı Brands Hatch pistinde bir türlü beklenen başarıya ulaşamadı . Bu pistte 1995 senesine kadar birincilik elde edememişti. En sevdiği pist ise Assen 'di. 1995-1999 seneleri arasında bir yarış dışında Assen 'de hep birincilik elde etmişti.  O dönemde İngiliz taraftarlar onu Hollanda 'da izleyebilmek için peşisıra feribot kaldırırlardı.


Foggy yarışmak için doğmuştu. Kendisi motosiklet dünyasında gerek sokak yarışlarında, gerekse fabrika takımlarında başarıya ulaşmış az sayıda sürücüden biridir. Özellikle Ducati camiasının gelmiş geçmiş en iyi pilotlarındandır. Ducati müzesinde kendisine ayrılan özel bir bölüm bulunuyor. Bologna 'ya gitme şansınız olursa şampiyonluk kazandığı motosikletleri görebilirsiniz.


 2978170548_bd611a3f53_o