BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
KATEGORİLER Magazin 08 KASIM 2011 / 17:12

1199 PanigaleDucati, merakla beklenen superbike modeli olan 1199 Panigale 'nin lansmanını bugün gerçekleştirdi. İsmini Bolonya' daki Ducati  fabrikasının bulunduğu kasabadan alan  Panigale 'nin geliştirme aşaması büyük bir titizlikle tamamlanmış. Ducati tasarımcıları ve mühendisleri, tüm zamanların en performanslı Ducati Superbike 'ını  hazırlayabilmek için her detayı ince eleyip sık dokumuşlar. Dünya'nın seri üretim en güçlü çift silindir motoruna sahip Panigale 1199 , selefi olan 1198 'den yaklaşık 10 kg daha hafif olmasına rağmen, 25 hp daha fazla güç üreterek inanılmazı gerçekleştiriyor. Panigale, bu hafifliği şüphesiz yeni tasarlanan monokok şasisine borçlu. Bu şasi dizaynı motor bloğunu şasinin kendisi olarak kullanıyor. Bunun yanında titanyum supapların hareketlenmesi için kayış yerine zincir kullanılması, 195hp 'lik gücün karşısında motorun dayanabilmesi için alınmış bir önlem olarak nitelendirebiliriz. Brembo marka monoblok fren sisteminde, ABS seçeneği de mevcut.

Kimse  Panigale 'nin performans bakımından çıtayı yükselttiğinin aksini iddia edemez. Fakat bu yeni tasarım, Ducati severleri ikiye bölmüş durumda.  Özellikle egsozların sele altına konumlandırılmamış olması bazıları için tam bir hayal kırıklığı yaşattı. Ağırlık merkezini daha aşağı çekebilmek adına yapılan bu değişikliğin yanında Ducati tasarımcıları arka bölümde bulunan oldukça şık görünen stop grubunu gölgelemekten çekinmiş olabilir. Türlü polemikleri bir kenara bırakacak olursak, Panigale 'nin genel görünüm itibariyle şimdiye kadar üretilmiş en şık Ducati olmaya aday olduğunu söyleyebiliriz.

Bu şık ve hızlı Ducati 'ye sahip olmak sandığınız kadar kolay değil. İlk etapta üç değişik pakette sunulacak Panigale 'nin taban fiyatı Ingiltere için 14.995 Sterlin olarak belirlenmiş. ABS için yaklaşık 1.000 sterlin daha fazla ödemek durumundasınız. Ayrıca elektronik Öhlins amortisör sistemi de isteyecek olursanız, 19.750 sterlinlik 1199 Panigale S versiyonunu tercih etmek durumundasınız. En pahalı modeli olan 1199 Panigale S Tricolore ise 23.495 sterlin olan fiyatıyla dudak uçuklatıyor. Fikir olması açısından 848 Evo Corse 'nin 11.995 sterlin fiyatı olduğunu belirtmek isteriz.[gallery]