BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
KATEGORİLER İnceleme 30 EYLÜL 2014 / 20:36

Ducati Scrambler

[vimeo width="600" height="365" video_id="107578971"]

 

Uzunca bir meraklandırma kampanyasının ardından Ducati Scrambler en sonunda Almanya 'da düzenlenen Intermot 2014 fuarında karşımıza çıktı. 803 cc hacmindeki hava soğutmalı L-Twin motorunu daha önceki Hypermotard ve Monster 796 modellerinden tanıyoruz. Aynı motor bloğu, alt devirlerdeki torku arttıran ayarlamalar yüzünden 75 HP olarak karşımıza çıkıyor. 60-26 DUCATI SCRAMBLER ICON


Yuvarlak farına ve depo tasarımına aldanıp onu retro olarak nitelendirebilirsiniz. Ducati 'ye göre Scrambler retro bir motosiklet değil. Aksine modern detaylara ve eğlenceli sürüşe sahip, pratik bir motosiklet. Sele altında bulunan USB şarj girişi, standart ABS Brembo frenleri, LED park / stop lamblaları ve LCD gösterge paneli gibi unsurlar bu görüşü destekler nitelikte. Unutmadan depo kenarlarındaki alüminyum kapakların değiştirilebildiğini de eklemek gerekiyor.

IMG-20140930-WA0025

 

Ducati Scrambler dört değişik tarz ile karşımıza çıkıyor:

 

Göz alıcı sarı ve kırmızı renkleriyle baz model ICON,

 

Yoldan çıkmaya teşvik eden detayları ile URBAN ENDURO,

 

Kısa çamurluk, yarış tipi sele ve alçaltılmış gidon gibi sportif unsurların yanında Termignoni egzoz sistemi ile birlikte gelen caddelerin bıçkın delikanlısı  FULL THROTTLE,

 

Kahverengi klasik selesi, alüminyum çamurlukları, tel jantları ve turuncu rengi ile 1970 'lerin ruhunu yansıtan CLASSIC.

 

Geriye sadece tarzınıza uygun olan Scrambler 'ı seçmek kalıyor.


scrambler-4

Pirelli 'nin bu model için özel olarak tasarladığı dişli lastiklerle birleşen 18” çapındaki ön jant özellikle ülkemizin bozuk yollarında oldukça yardımcı olacak gibi görünüyor. Tabii burada 41 mm kalınlığındaki Kayaba marka ayarlanabilir amortisör sisteminin karakteristik özellikleri büyük bir merak konusu. Scrambler, motor hacmine göre hafif sayılabilecek 170 kiloluk ağırlığı, alçak yapısı ve geniş gidonu ile manevra kabiliyeti hakkındaki beklentilerimizi yüksek tutmamıza yol açıyor. 79mm olarak belirtilen sele yüksekliği ise ayaklarını zahmetsizce yere basmak isteyen sürücülerin ilgisini çekecektir.

 

tumblr_ncqb7uLUnD1tddtujo1_1280

 

Scrambler ismi ingilizcede Scramble yani “harmanlamak” sözcüğünden türemiş. Anlık yaşayan, yeniliklere açık, özgür bir ruha sahip, yüreğinin götürdüğü yere gidebilen, pozitif, sürüden ayrılan şahsiyetlerin anlayabileceği bir motosiklet. Aslında o bir motosikletten çok öte, bir hayat felsefesi.

 

Geçtiğimiz senelerde Ducati 'nin geniş kitlelere hitap eden minimalist modeli Monster 696 idi. Yeni Monster serisinin hem fiyat hem de donanım olarak minimalistlikten uzaklaştığını görünce akıllarda ister istemez, “acaba uygun fiyata Ducati sahibi olmanın sonu mu geldi?” gibi sorular oluşmuştu. İşte tam burada Scrambler imdadımıza yetişti. İkonik tarzı ve uçsuz bucaksız aksesuar seçenekleri ile gönülleri fethetmeye hazır görünüyor.

 

Baz modelin Amerika liste fiyatı Monster 696 'dan yaklaşık 500$ daha ucuz. Bu durum 2015 yazında Türkiye yollarında görebileceğimiz Scrambler 'ın fiyatı hakkında aşağı yukarı bir fikir sahibi olmamızı sağlıyor.

 

IMG-20140930-WA0027

 

Bu furyayı  http://scramblerducati.com adresinden takip edebilirsiniz.

 

 

ETİKETLER : scrambler