BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
KATEGORİLER İnceleme 23 MART 2012 / 09:26

Ducati Desmosport R 798

Panigale 1199 lanse edildiğinden bu yana, daha küçük motorlu kardeşi 799 'ın yollarını gözleyeduralım; Oberdan Bezzi tarafından tasarlanan Desmosport R konsepti keskin çizgileri ve minimalist yaklaşımı ile ilgi çekiyor.

 

Mevcut diğer spor Ducati 'lerin aksine, Monster ve Hypermotard 'lardaki gibi DesmoDue, yani silindir başına çift subaplı ve hava soğutmalı bir motora yer verilmesi düşünülüyor.Motor üreteceği yaklaşık 100 beygir gücü, hafifliğinin getirdiği avantajla sergileyecek. Yaklaşık olarak bir Hypermotard 796 fiyatına satılması öngörülen bu modelin, kolay ulaşılabilir olması yüzünden büyük ilgi göreceğini tahmin etmek güç değil.

 

Bu konseptin hayata geçirilip geçirilmeyeceği henüz bir kesinlik kazanmış değil. Ducati 'ye özgü Trellis şasisi de olmasa, Japon motosikletlerinden tasarım olarak neredeyse ayrılamayacak durumda. Uygun fiyatla satışa sunulduğunda caddeleri saracaktır. Hem etrafta sıkça görünmesi, hem de diğer markaların supersport modellerine göre sergileyeceği düşük performansı ile Ducati markasının imajına darbe vurabilir.

 

Zamanında Ducati 900 SS modeli de benzer bir yaklaşımla uygun fiyata keyifli bir sürüş vadediyordu.  Nitekim 2000 'li yıllar onu kulvarın iyice dışına itti. Diğer yandan sadece pist için düşünüldüğünde Ducati Supermono 570 örneğindeki gibi sadece pist kullanımı ve özel cup etkinlikleri için üretilebilir. Bunun gibi bir durumda düşük maliyetli bir pist makinesi, genç yarışçılar tarafından heyecanla karşılanabilir.Ducati yönetimi bu konsepti hayata geçirmeden önce bunun gibi unsurların hesabını yapacaktır. Biz ise şimdilik sadece çizimleri ile yetineceğiz.