BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
KATEGORİLER İnceleme 10 ARALIK 2012 / 15:41

2013 Multistrada 'nın Getirdiği Yenilikler

[youtube width="600" height="365" video_id="qZkqhGi1KnY"]

 

Her koşul için tek motosiklet felsefiyle tasarlanan Ducati Multistrada 1200, ilk bakışta pek farkedilmese de önümüzdeki günlerde  önemli yeniliklerle birlikte satışa sunulacak.

 

Yeni Multistrada 'nın Testastretta 11° motoru kağıt üzerindeki verilere bakıldığında önceki modelle aynı gibi görünebilir. Detaylara indiğimizde ise bir takım değişiklikler gözümüzden kaçmıyor.  Enjektör püskürtme açısı değiştirilmiş ve  silindir başına çift buji uygulanarak yakıt yanma verimliliği arttırılmış.   Bunun neticesinde yeni motor, sürücüsüne daha pürüzsüz bir sürüş vaat ediyor.  Ducati 'nin verilerine göre motora uygulanan işlemlerin ardından yakıt tüketimi %10 düşmesine rağmen torkta %5 oranında bir artış yakalanmış.

 


 

S versiyonuyla birlikte sunulacak Ducati Skyhook Suspension (DSS) diye adlandırılan yarı aktif süspansiyon sistemi göze çarpan yeniliklerin başında geliyor.

 

DSS, motosikletin üzerinde bulunan sensörler yardımıyla süspansiyon sertliğini sadece 10 milisaniye içinde koşullara adapte edebilen bir sistemdir. Bu sistem hızlı bir kalkış veya sert frenaj anında süspansiyonları sertleştirerek olası salınmaların önüne geçebiliyor.  Engebeli bir yolda giderken süspansiyonlar olabildiğince yumuşuyor. Bu sayede oldukça konforlu bir sürüşe sahip oluyorsunuz.  Karşınıza çıkan bir tehlike yüzünden ani fren yaptığınızda ise daha ön çatalın kapanmasına fırsat vermeden en sert konuma geçmiş oluyor.  Bu sistem Ride by Wire sistemiyle de uyumlu çalışıyor. Sport modundayken süspansiyonlar serte yakın bir tutum sergilerken, Urban ve Enduro modlarında daha yumuşak bir sürüş için ayarlamalarını yapıyor.


[gallery link="file" columns="4"]

Ön cam ve led farlar dışında tasarım anlamında büyük bir yenilik sunmayan Multistrada 1200 'e Granturismo paketiyle birlikte seyahat selesi, büyütülmüş yan çantalar , orta sehpa ve elcik ısıtma gibi aksesuarlarla birlikte sahip olabiliyorsunuz. Yeni renk seçeneklerini de unutmamak gerekir.  Özellikle Panigale stili 3 kollu Marchesini Forged jantları ve  kırmızı beyaz yarış renkleriyle Pikes Peak modeli performans meraklılarının ilgisini çekecektir.

 

2010 senesinde lanse edildiğinden bu yana çok amaçlı motosiklet kavramına yeni bir boyut getiren Ducati Multistrada 1200 , başarılı geçen üç senenin ardından çıtayı biraz daha yükselterek piyasadaki yerini iyice sağlamlaştırmayı hedefliyor.