12 Mar2013

Ducati Monster 696 İncelemesi

by Tufan Vardar

ducati_monster_696_red-normal

Eğlenceli bir sürüş deneyimi yaşamak için motosikletinizin bolca beygir gücüne ve grenajlara sahip olması gerekmiyor. İşte Ducati Monster ailesi bu anlayış ile üretilerek 20 yıldan beri gönüllerde taht kurmaya devam ediyor. Monster 696,  bu tutku dolu İtalyan markasının sıfır olarak satılmakta olan en düşük motor hacmine sahip üyesidir.

2013 yılı için Monster 696  dört farklı donanım paketi ile birlikte sunuluyor.  “base” model,  ön cam ve mono kapağa sahip “plus” modeli, ABS ‘li model ve son olarak 20. yılın şerefine özel olarak üretilen “Anniversary Edition” modeli daha önce bu sayfada belirtmiş olduğumuz ayrıntıları barındırıyor.

Monster 696 Marchesini Jantlar , Brembo fren sistemi,  çelik fren hortumları,  led stop lambası ve aluminyum döküm arka maşası ile bu fiyat dilimindeki başka motosikletlerde bulamayacağınız kalitedeki bileşenleri bir arada sunuyor. 90 derece açılı L-Twin motoru , boru tipi Trellis şasisi , Desmodromic subap sisteminin verdiği kendine has vuruntulu sesi ile o dolu dolu safkan bir Ducati.

Performans

Her ne kadar  Ducati ‘nin en uysal modeli de olsa, onu hafife  almamakta fayda var.   4 silindirli rakiplerinin aksine, hava soğutmalı çift silindirli motor alt devirlerden itibaren canlılığını korumakta zorlanmıyor. 6336944538487514212009-Ducati-Monster-696 Krankta ölçülen 80 beygir gücü onu yaklaşık 4 saniye içerisinde saatte 100 km hıza ulaştırabiliyor. Gazı bırakmadığınız takdirde 160 km/s sürate nasıl çıktığınızı anlamıyorsunuz. Ağırlık, rüzgar ve eğim koşulları el verirse saatte 220 km/s hıza ulaşmanız mümkün. Bu motosiklet, yüksek kaliteli amortisör sistemi ve dengeli yapısı sayesinde kıvrımlı yollarda en tecrübeli sürücülerin bile yüzünü güldürecektir.

Sportif Sürüş

Sportif oturuş pozisyonu ne bir racing motosiklet gibi agresif, ne de bir touring motosiklet gibi rahat.  Yine de alışmak için biraz ağrı çekebilirsiniz. Alıştıktan sonra oturuş pozisyonunun getirdiği kontrollü sürüşün keyfine varmaya başlıyorsunuz. Aynalar sürüş pozisyonunuz düzgün değilse işlevini yitiriyor.  Eğer daha konforlu bir sürüş isterseniz jel sele ve gidon yükseltici gibi seçeneklere başvurabilirsiniz.  Kısıtlı gidon turu, dar alanda yapılan manevralarda sıkıntı yaratabiliyor. Bunun yanında , 161 kiloluk (ABS 166kg) boş ağırlığı ve 77 cm ‘lik alçak  selesi bayan sürücülerin de ilgisini çekecektir.

Tutumlu

Ducati-Monster-696-WhiteMonster 696,  performanslı bir motosiklet için çok az yakıyor.  15 litre kapasiteli yakıt deposunu doldurduktan sonra gösterge ışığı yanmadan önce 200 km mesafeyi geride bırakabilirsiniz.  Işık yandıktan sonra yaklaşık 50 km içinde bir benzin istasyonu ziyareti yapmanız yararınıza olacaktır.  Şehiriçi karışık kullanımda 100 km ‘de  5,5 -6 litre civarı yakıyor diyebiliriz. Bu değeri uzun yolda makul bir hızla daha da aşağı çekmek mümkün. ABS ‘li modelin deposunun 1,5 litre daha az kapasiteye sahip olduğunu hesaba katmanız gerekir.

Hava Soğutmalı

Monster ailesinde hafifliği ve basitliği korumak adına hava soğutmalı motorlar tercih ediliyor.  Su kanallarının bulunmaması motor bloğundaki teferruatı azaltarak hem ağırlığı azaltıyor, hem de sportif ses bakımından daha tatminkar olmasını sağlıyor. Rüzgarla iyi anlaşan hava soğutma sistemi,  seyir halindeyken en sıcak yaz  günlerinde bile bir problem teşkil etmiyor.  Sıkışık trafikte biraz fazla ısındığı bir gerçek,  fakat böyle durumlarda sıvı soğutmalı motorlar bile zorluk çekebiliyor.

Yol Arkadaşı

Uzun mesafeli sürüşlerde asfalt yolu olan her yere gidebilirsiniz. Sportif sürüş pozisyonu sizi yorduğunda bir miktar mola vermeniz yeterli olacaktır. Eğer artçınızla birlikte uzun yol yapmayı düşünüyorsanız, Monster ‘ın pek mantıklı bir seçim olduğu söylenemez. Fakat aşkın mantığı elinin tersiyle ittiği durumlara daha önce rastladığımız oldu. Üyelerimizden Monster 696 ile İtalya ‘ya giden Akın ve Gülseda çiftini anmadan edemeyeceğim.  Bol maceralı ve uzun bir yola çıkmayı düşünüyorsanız Givi ‘nin ve Ducati Performance ‘ın çanta seçenekleri mevcut. Yine de bir Monster ‘ı  topcase ile kullanmak onun kimyasına aykırı bir hareket olacaktır.

Kişiye Özel

Logomania_MonsterARTMonster 696 kırmızı, siyah ve beyaz olmak üzere 3 farklı renk seçeneğine sahip. Fakat kolayca değiştirilebilen kapak kitleri sayesinde 20 ‘den fazla renk kombinasyonundan birini seçmeniz mümkün. Monster ailesi renk bakımından piyasadaki en çeşitli motosiklettir dersek yanlış olmaz.

Bir performans egsozu sayesinde ortaya çıkacak ses, Ducati ‘nizden alacağınız keyfi ikiye katlayacaktır. Fazladan güç kazancı da cabası. Arka selenin üzerine geçirilen mono kapak sayesinde solo sürüşlerde motosikletinizin daha çekici görünmesini sağlayabilirsiniz. Normalde 15 dişli olan ön zincir dişlisini 14 dişli ile değiştirirseniz şehiriçinde alt devirlerde daha pürüzsüz bir sürüş ve daha iyi bir hızlanma elde edebilirsiniz. Bu değişiklik  son süratten biraz ödün verecektir. Rizoma gibi önde gelen aksesuar firmalarının yanısıra, piyasada bulunan orjinal Ducati Performance ürünleriyle motosikletinizi konfor, gösteriş ve performans bakımından özelleştirmeniz mümkün.

Her Güzelin Bir Kusuru Vardır

Motosikletten inerken arka sinyallere ayağınızı çarpmamaya dikkat edin. Kırılgan bir yapıda olan bu sinyaller,  ayak çarpmalarına karşı koymakta zorlanıyor.  Neyse ki fazla pahalı değiller.  Yan ayaklık, motorun bloğuna direkt bağlı olduğu için motoru bu ayaklık üzerinde çevirirken özenli davranmanızda fayda var. Fren ve vites kolları hafif olsun diye tasarlandığından olası düşmelerde kolayca kırılıyor.

Bakım

İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya gibi büyük şehirlerde yetkili servis imkanları bulunurken,  diğer şehirlerde kalifiye bakım yaptırabilmek için uzun mesafeleri gözönünde bulundurmanız gerekiyor. Bakım masrafları bir commuter veya scooter ‘a göre çok pahalı olmasına rağmen diğer markaların muadil modelleriyle kıyasladığınızda  servis ve parça ücretlerinin çok da pahalı olduğu söylenemez.

welcome-ducati-monster-696

Bir Ducati satın aldığınızda aslında bir yaşam tarzı sahibi oluyorsunuz.  Monster 696 , İtalyan zerafetini dolu dolu yaşayabilmek için en ulaşılabilir seçenek olarak göze çarpıyor. Onu sürerken meraklı bakışların üzerinizde olmasına hazır olun.

Bir Cevap Yazın